Podobne wpisy
Tkanka mięśniowa
Tkanka mięśniowa jest zbudowana z elementów, które mogą się kurczyć i rozkurczać. Dzięki temu organizm może się poruszać, w ich jelitach porusza się pokarm a w naczyniach krwionośnych krąży krew. Ze względu na budowę wyróżniamy trzy rodzaje tkanki mięśniowej: gładką poprzecznie prążkowaną serca poprzecznie prążkowaną szkieletową Elementami, które budują tkankę mięśniową gładką i poprzecznie prążkowaną…
Składniki chemiczne organizmów
Świat organizmów jest bardzo różnorodny, budowa organizmów też jest bardzo złożona. Aby lepiej ją zrozumieć, warto poznać substancje jakie go budują. Należą do nich związki chemiczne, które z kolei składają się z pierwiastków. Zarówno o jednych, jak i o drugich sobie dzisiaj opowiemy 🙂 Jakie związki chemiczne występują w organizmach? Przede wszystkim woda – aż…
Budowa skóry i jej funkcje
Skóra człowieka to elastyczna i wytrzymała powłoka ciała zbudowana z wielowarstwowego naskórka i skóry właściwej. Naskórek Zewnętrzna warstwa skóry, czyli naskórek zbudowana jest z tkanki nabłonkowej i oddziela położone głębiej tkanki od środowiska zewnętrznego. Powierzchniowa warstwa naskórka tzw. warstwa rogowa składa się z martwych i zrogowaciałych komórek, które stale się złuszczają. Zastępują je nowe komórki, które…
O chromosomach i genach dla zakręconych ;)
Już wiemy, że w komórce człowieka znajdują się 23 pary chromosomów, czyli razem jest ich 46 sztuk. W tych chromosomach są geny, czyli zakodowane konkretne cechy organizmu. Każdy gatunek ma swój własny unikalny (niepowtarzalny) zestaw chromosomów, który nazywamy kariotypem. Na pierwszej ilustracji widzicie kariotyp człowieka. Zwróćcie uwagę na ostatnią parę chromosomów: nie ma ona przyporządkowanej liczby,…
Grzegorz Mendel – ojciec genetyki
Genetyka jako odrębna dziedzina powstała już na przełomie XIX i XX wieku. Od tamtej pory bardzo się rozwinęła i należy dzisiaj do najważniejszych działów biologii. Przełomowym momentem dla genetyki było odkrycie w 1953 r. budowy DNA. Autorami modelu tzw. podwójnej helisy są James Watson i Francis Crick, którzy otrzymali za to dokonanie w 1962 r….
Parzydełkowce – mieszkańcy wód słodkich i słonych
Świat zwierząt jest bardzo bogaty w różne formy życia, które możemy znaleźć zarówno na lądzie, jak i w wodzie. Możliwe, że podczas pobytu nad morzem udało wam się zaobserwować wiele ciekawych organizmów. A czy natknęliście się też na parzydełkowce? Jeśli tak, to świetnie się składa, bo właśnie o nich sobie opowiemy w tym artykule. Zadanie…