Język obcy to słowa, więc im więcej ich znasz, tym więcej zrozumiesz. Proste? Niby tak, ale odwieczny problem nie tylko uczniowski brzmi: jak uczyć się tych słówek i nie zasnąć przy tym z nudów? 

Odpowiedź jest prosta: ucz się w taki sposób, który sprawia ci frajdę. Lubisz zapisywać słówka podczas nauki? To zapisuj i oklejaj nimi ściany lub przedmioty domowego użytku. Lubisz uczyć się słuchając? Zainwestuj w kurs MP3 lub odsłuchaj wybrane wyrazy za pomocą słownika online. Albo najlepiej zastosuj jednocześnie kilka sposobów naraz. Zastanawiasz się w jaki sposób? 

To bardzo proste! 

Możesz uczyć się słówek szybko, przyjemnie i efektywnie wykorzystując do tego darmową platformę Quizlet.com. Czy to działa? Tak, przetestowane zarówno na uczniach jak i na sobie 😀 Platforma jest moim zdaniem idealnym darmowym narzędziem dla osób chcących rozwinąć się językowo. Po pierwsze daje szansę nauczenia się poprawnej wymowy, na co nie ma szans, gdy zakuwamy słówka z podręcznika. Po drugie pozwala utrwalić słówka w pamięci długotrwałej, pod warunkiem, że oczywiście rozwiązujemy zadania uczciwie i uczymy się tak długo, aż zapamiętamy wyrazy. 

Jakie rodzaje zadań czekają na nas na quizlet.com?

Platforma Quizlet, z której korzystają uczniowie, studenci i nauczyciele z całego świata oferuje określone typy zadań. Na początek warto zacząć od Fiszek, czyli zapoznajemy się ze słówkami, których chcemy się nauczyć. Potem można wykonać Ucz się, czyli pierwszą próbę przyswojenia słówek, jednak osobiście zawsze robię oraz polecam też moim uczniom Ćwiczenie pisowni, czy zadanie z głośniczkiem. Zadanie jest czymś w rodzaju dyktanda, podczas którego zapisujemy usłyszane słowa. Jeśli popełnimy błąd, będą one wracać aż do skutku (czyli do nauczenia się). Po rzetelnie wykonanym zadaniu-dyktandzie można rozwiązać następne w kolejności, w jakiej są na liście i nie powinny one nam sprawiać wielkiego problemu. Pisanie polega na zapisaniu wyrazu przedstawionego najczęściej na obrazku, Test zawiera różne zadania sprawdzające zdobytą wiedzę i po jego rozwiązaniu otrzymujemy wynik w procentach. Dopasowanie jest grą na czas, w której należy połączyć słówko z ilustracją, Grawitacja z kolei jest grą na punkty, w której wpisujemy słowa, jakie widać na lecących asteroidach. Żeby nie było monotonnie – asteroidy wraz z każdym kolejnym poziomem lecą coraz szybciej 😎 Rekord uczniowski to ponad 300.000 punktów! Podziwiam, gdyż mi osobiście nigdy nie udało się osiągnąć aż tylu…  Quizlet Live jest grą zespołową, więc uda się w klasie i od razu zaznaczam –  jest to hit! Uczniowie uwielbiają tę grę i często się o nią wręcz dopominają. 

Jak wykorzystać Quizlet w klasie? 

Pracuję z platformą już od paru lat, jak dla mnie jest to rewelacyjne narzędzie, które wprowadza na lekcji nutkę rywalizacji oraz co bardzo sobie cenię – daje uczniom możliwość nauczenia się poprawnej wymowy.  Aby rozpocząć pracę w klasie, należy oczywiście założyć konto na platformie (fajną opcją jest możliwość zalogowania się przez konto Google,jeśli takowe posiadamy). Następnie należy stworzyć „wirtualne” klasy i zaprosić do nich uczniów. Jako administrator na bieżąco zarządzam treścią, czyli decyduję jakich zestawów mają uczyć się moi uczniowie. Mam też wgląd w postępy uczniów, problematyczne dla nich zagadnienia, widzę również miejsca i punkty, jakie zdobywają w rankingach gier oraz ilość przerobionego materiału w niektórych zadaniach. Dodatkowo mam dostęp do gry Quizlet Live, która jest rodzajem uwielbianego zespołowego teleturnieju. Co ważne, Quizlet ma też aplikację na urządzenia mobilne, którą można pobrać z Google Play, co umożliwia pracę również w sytuacji, gdy brakuje pod ręką komputera. 

Dlaczego warto wdrożyć uczniów do pracy na platformie? 

Praca na platformie bardzo pomagała mi w pracy dydaktycznej m.in. rokrocznie wspierała moich uczniów w przygotowaniach do egzaminów gimnazjalnych. Przez wieloletnią praktykę jako organizator zajęć dodatkowych z języka obcego nowożytnego wypracowałam zestawy z najpopularniejszymi na egzaminie zwrotami i słownictwem, które rokrocznie udostępniałam moim uczniom w wirtualnych klasach. Dzięki temu mogli oni systematycznie powtarzać oraz utrwalać nowe słownictwo, co skutkowało pozytywnym wynikiem na egzaminie. Z kolei klasy „nieegzaminacyjne” zamiast pracy z samym podręcznikiem mają okazję pouczyć się słówek w inny, nowoczesny sposób. Elementy grywalizacji, jakie zawiera Quizlet (Dopasowanie, Grawitacja, Quizlet Live) dodatkowo motywują uczniów do intensywnej i owocnej pracy. 

Owszem, nauka na platformie wymaga podjęcia wysiłku i wymaga przynajmniej odrobiny chęci. Jedni uczniowie chcą się czegoś nauczyć i lubią wyzwania, inni niekoniecznie i wolą iść po najmniejszej linii oporu. Quizlet oferuje coś dla każdego. Leniuszki moją przewinąć fiszki a w opcjach zadań ułatwić sobie ich wykonanie oraz pominąć te trudniejsze, zaś ambitni przejdą zestawy od A do Z i nauczą się słówek śpiewająco (na szóstkę znaczy się). Pewnym jest, że Quizlet działa. W ilu procentach? To już zależy od indywidualnego zaangażowania każdego użytkownika. Ogólnie bardzo polecam platformę nauczycielom języków obcych oraz tym osobom, które mają potrzebę samodzielnego podszkolenia się z wybranego języka. Na pewno warto spróbować, czy taki rodzaj nauki słówek nam odpowiada 🙂