Oprócz lektur, ułamków, związków chemicznych, języków obcych i wielu innych ważnych rzeczy w szkole znajdzie się też miejsce dla edukacji ekologicznej, która jest coraz bardziej istotna i dotyczy wszystkich: zarówno dzieci jak i dorosłych.

O ekologii powinno się mówić, gdyż żyjemy w czasach, gdy nie brakuje niczego: sklepy uginają się od towaru, możemy kupić praktycznie wszystko, nieważne czy to nowa kurtka, zabawka, czy mebel. Jednak ten dobrobyt ma swoją ciemną stronę: nasza planeta zaczyna wręcz tonąć w śmieciach.  Dlatego pamiętajmy, że od nas samych zależy, czy coś się zmieni, czy będzie tylko gorzej. Zainteresujmy się ekologią i zaprzyjaźnijmy się z nią, a świat wokół nas będzie piękniejszy! 🙂

Co możemy zrobić?

Bardzo dużo, bo przyszłość naszej Ziemi jest w naszych rękach. Wystarczy, że zaczniemy dbać o przyrodę każdego dnia i w każdym miejscu. Wystarczy, że zaczniemy myśleć odpowiedzialnie i globalnie o przyszłości świata.

Jak to zrobić? Jak dbać o przyrodę? 

To proste! 

Po pierwsze: segregujmy śmieci. Segregacja jest bardzo ważna, gdyż dzięki niej możliwy jest recykling, czyli ponowne wykorzystanie surowców. Nie wyrzucajmy śmieci byle jak i byle gdzie, lecz zawsze korzystajmy z pojemników do segregacji zarówno w domu, w mieście czy w szkole. 

Po drugie: róbmy przemyślane zakupy. Często lepiej kupić jedną rzecz porządną niż kilka słabej jakości, które szybko się zepsują i wylądują w koszu. Nie kupujmy w nadmiarze z myślą “może mi się przyda”, Szczególnie jeśli chodzi o żywność, warto zaplanować posiłki niż potem wyrzucać przeterminowane produkty do kosza. 

Po trzecie: STOP dla plastiku! Reklamówki jednorazówki, kubeczki, sztućce, butelki, cukierki zapakowane w folię i w dodatkowe woreczki – z każdej strony otacza nas plastik. Starajmy się go unikać, bo jest prawdziwą zmorą naszej planety. 

Po czwarte: oszczędzajmy szczególnie wodę i prąd. Zasoby słodkiej wody na świecie są bardzo małe i widmo deficytu (czyli braku) wody jest coraz groźniejsze. Oszczędzajmy też papier: niezużyte kartki z zeszytów przydadzą się na kartkówki,  stare gazety na lekcje plastyki, z kartonów można zbudować np. Ekostworki zjadające korki 🙂 

Dbajmy wszyscy razem o środowisko, zacznijmy lokalnie od własnego domu i szkoły. Na korytarzach stoją pojemniki, wrzucajmy śmieci do właściwych koszy. Szczególnie pamiętajmy o kartonikach po mleku, bo tych jest najwięcej. 

segregacja