Plastikowe nakrętki są obecne praktycznie w każdym domu. Kupując napoje w plastikowych butelkach, mleko, śmietanę czy soki owocowo-warzywne w kartonikach, przynosimy ich całkiem sporo. Nie wyrzucajmy ich do śmieci! Nakrętki zbierane oddzielnie są o wiele lepszym surowcem wtórnym i warto je zbierać!

Dlaczego nakrętki?

Plastikowe nakrętki są lepsze niż same butelki, są najczęściej wykonane z czystego polimeru PET tzw. polietylenu. Jest to nieco inny rodzaj tworzywa sztucznego niż ten, z jakiego wytwarza się plastikowe butelki, dlatego też recykling korków jest łatwiejszy. Czysty polietylen poddany obróbce, zamienia się w tzw. regranulat, z którego można wytwarzać kolejne nakrętki lub inne przedmioty np. miski, skrzynki, narzędzia, rury PCV i wiele innych.

Zbieraj i chroń środowisko!

Dzięki akcji zbierania nakrętek chronimy środowisko. Korki nie trafią na wysypisko, gdzie rozkładałyby się 500 lat lub nawet więcej. Trafiają z powrotem do obrotu, co sprawia, że Ziemia się uśmiecha 😀 Dodatkowo butelkę czy opakowanie bez nakrętki łatwiej zgnieść, co jest bardzo ważne, gdyż dzięki temu zmniejszamy objętość odpadów. 

Akcja zbierania nakrętek w naszej szkole

W naszej szkole od dawna trwa akcja zbierania nakrętek, w tym roku szkolnym również do niej serdecznie zachęcamy. Uczniowie klas IV-VIII zbierają korki na swoje indywidualne „konto”, a najmłodsi z klas I-III, zerówki i przedszkola mogą karmić stojące w klasach “EkoStworki, które jedzą tylko korki”. Pamiętajcie o wrzucaniu do nich nakrętek, aby ciągle były najedzone! 😉

akcja korki